C2C İş Modeli Nedir?

C2C İş Modeli

C2C İş modeli son zamanlarda sıklıkla karşımıza gelen popüler uygulamalardan bir tanesidir. Herhangi bir sorun teşkil etmeden gerçekleşen e-ticaret şekilleri arasında kendi yerini bulmuştur. Bu iş şeklinde basit bir şekilde binlerce mal ya da hizmete herhangi bir maliyet yapmaya gerek kalmadan minimum ya da sıfır sermaye ile girme şansınız mevcuttur.

Dünya çapında bu işe modelini bu şekilde tecrübe etmiş ve istediği kazanca ulaşmış binlerde örnek yer almaktadır.

Türkiye’ de de bu modelde ses ve başarı getiren isimler arasında gitti gidiyor, n11, ebay, sanal Pazar gibi isimler karşımıza çıkmaktadır.

Bu iş şekli ile ürün ya da hizmetlerde stok kontrolü yapılmadan ya da bu tarz bilgileri girmeye gerek kalmadan online ya da offline satışlar meydana gelmektedir.

Sanal ortam üzerine kurulan aracılar yani sanal web sitesi sağlayan platformlarda ürün ya da hizmetlerinizi sergileyerek tüketicilere ulaşmanız mümkündür.

Bu iş şeklinde içeride yer alacak içeriklerle platform sağlayan siteler uğraşmamakta ürünü satacak olan tüketici ürüne dair her bilgiyi, görseli ve ulaşım numaralarını eklemekle sorumludur.

Platform kullanıcılarına fatura kesme, üyelik ve ödeme yöntemleri noktasında kolaylıklar sağlamaktadır. Tüketiciler ve e-ticaret siteleri tarafından ele alınacak olursa her iki tarafından çıkarları söz konusudur ve her iki tarafında kendi içlerinde büyük avantajları yer almaktadır.

Satışı yapılan ürün ya da hizmetlerin ödemeleri noktasında gelecek olursak yapılan ödemeler bir havuzda toplanarak bekletilmekte satıcı tarafından ürün ya da hizmet alıcıya teslim edildikten sonra onay süreci devreye alınmakta ve alıcı tarafından onay alındıktan sonrasında havuzda bekletilen ödemeden belirli bir miktarda komisyon tutarı yansıtılarak kalan miktar satıcı tarafında iletilmektedir.

C2C modelinde yine ürün ya hizmetlere dair hukuksal ya da vergisel bir boyutta sorumlu olan taraf satıcılar olarak belirlenmiştir.

C2C e-ticaret modelinde satıcı yapılan ürünün satışına dair fatura kesme zorunluluğunda değildir bu tarafta sorumlu olan kişi sanal e-ticaret platformudur.

Bu iş modelini destekleyen şu an için az miktar ödeme kurumu yer alsa da sanal poslar üzerinden bu işler yürütülmektedir. İlerleyen zamanlarda yeni ödeme metodları eklenerek bu sistem daha çok geliştirilecektir.


Copyright © 2019 RGS Yazılım, Tüm hakları saklıdır.